Ay: Şubat 2018

The WSFC cluster could not bring the Network Name resource with DNS name hatası ve çözümü

The WSFC cluster could not bring the Network Name resource with DNS name ” online. The DNS name may have been taken or have a conflict with existing name services, or the WSFC cluster service may not be running or may be inaccessible.

 52 total views

unable to rename database in sql server

veritabanlarının ismini değiştirmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yazımda iki yöntemden bahsedeceğim. unable to rename database in sql server

 25 total views

SQL Express Edition Backup Alert

SQL Express sürümünde backupları kontrol etmek ve backup alertleri tanımlanamıyordu fakat farklı yöntemler ile artık yapabiliriz.

 24 total views

SQL Express Edition Backup Job

SQL Express Edition sürümünde backup planı oluşturamıyorduk fakat bu yazımızda oluşturmanın yolunu anlatacağım.

 76 total views,  1 views today

MULTI-SERVER JOBS

Multi Server Jobs sayesinde tek instance üzerinden diğer instance’lara tek seferde job tanımlayabiliriz. Birden fazla instance kullananların çok seveceği bir yöntem olacağına eminim. SQL Server da Multi server job, backup ve bakım işlemleri gibi ihtiyaçlardan dolayı job tanımlarız ve  tanımladığımız job’ları her instance’da teker teker oluşturmamız gerekir.

 40 total views

Powershell Disk Alert

Powershell Disk Alert

SQL Server’da karşılaştığımız bazı sorunları Powershell yardımı ile çözebiliriz. İş yoğunluğunda dolayı bazen diskler’de ne kadar boş alan kaldığını kontrol edemeyebilirsiniz. Bazen uygulamacıların veritabanında yaptığı habersiz çalışmadan dolayı veritabanı beklenmedik şekilde büyüyerek diskleri doldurabilir veya veritabanı log dosyasının backup’ı alınmadıysa bu log dosyası aşırı büyüyerek bulunduğu diski doldurabilir. Bu tip beklenmedik durumlarla başa çıkabilmek için disk dolmadan haberimiz olması gerekir. Bu makalede disklerdeki boş alan miktarını kontrol ederek veritabanı yöneticilerine mail ile rapor yollayacak powershell script’ini aşağıda bulabilirsiniz.

 6 total views

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa