Aylar: Şubat 2019

PostgreSQL AWR

PostgreSQL AWR

PostgreSQL de yoğunluk, dar boğaz yada daha farklı olaylarda  cluster ve veritabanı bazlı inceleme yapmanız için birden fazla şeyleri incelemeniz gerekebilir. Performans sorunu yaşandığını düşünürsek  bu sorunun tespiti için indexlerin kullanılıp kullanılmadığını  ,I/O ,cpu gibi şeyleri inceleriz .Bunlar için tek tek sorgu yazmamız ve tek tek incelememiz gerekir .Bu işlemleri yapmaktansa hepsini bir arada toplayıp html formatında çıktısını veren pg_profile extensionını kullanabiliriz.

Pg_profile extension’ı PostgreSQL ‘in standart istatistik görünümlerine dayanmaktadır. Pl/pgsql ile yazılmıştır .Çalışma mantığı olarak Oracle AWR mimarisine benzemektedir. Oracle da ki gibi belirlenen zamanlarda snapshot alır ve bu snapshotlar arasında ki istatistiksel verileri yorumlamak için size html formatında verir.

Kısa bilgiden sonra  nasıl kurabiliriz ve bunu nasıl sistemimize uyarlayabiliriz onu anlatalım.

Kuruluma geçmeden önce postgresql.conf da bazı konfigurasyonları yapmamız gerekiyor .Bunları aşağıdaki gibi ayarlayabiliriz.

İstatistikleri toplamak için postgresql.conf üzerinden değiştirmemiz gerekir.

Yukarıdaki adımlar yapıldıktan sonra pg_stat_statements parametrelerini değiştiriyoruz.

İlk olarak github da belirtilen pg_profile extensionını aşağıdaki linkten indirmemiz gerekiyor.

https://github.com/zubkov-andrei/pg_profile

Sunucuya ilgili dosyayı indirdikten sonra klasorün içine girerek aşağıdaki adımları izliyoruz.

Make komutunu çalıştırıyoruz.

Bu işlemi yaparken aşağıdaki gibi hata alıyorsanız aşağıdaki gibi path parametresinin sonunda make install yazarak yapabilirsiniz.

Make install komutunu çalıştırdık ve gerekli konfigurasyonları yaptıysak psql client’ı ile PostgreSQL e bağlanarak extensionları aşağıdaki gibi oluşturabiliriz.

Pg_profile sekmesinde oluşturulacak bütün nesnelerin profile şemasında oluşturulması için aşağıdaki komutu çalıştırabiliriz.

Extension’ı güncellemek içinde aşağıdaki komuttan yararlanabilirsiniz.

alter extension pg_profile update;

Yukarıda bahsettiğim gibi pg_profile’ın çalışma mantığı  belirlenen zamanlarda snapshot alır ve bu snapshotlar arasında ki istatistiksel verileri yorumlamak için size html formatında verir. Bundan dolayı crontab a snapshot functionlarını aşağıdaki gibi eklememiz gerekiyor. Ben yarım saatte bir alacak şekilde ayarladım fakat siz daha kısa süreli yapabilirsiniz.

Crontab -e ile crontabı açıyoruz ve aşağıdaki komutları ekliyoruz.

Yukarıdaki komutta logları var/log dizinin altına yazmasını istedim isterseniz siz değiştirebilirsiniz.Aşağıdaki komut yardımı ile belirtilen saatten önce snapshot alabilirsiniz.

Aşağıdaki komut yardımı ile aldığınız snapshotları görüntüleyebilirsiniz.

Snapshotları aldıktan sonra aşağıdaki komut yardımı ile alınan snapshotları listeleyebiliriz.

AWR raporu şeklinde listelemek içinde aşağıdaki komutu kullanabiliriz.outputtan sonra path belirtip oraya yazdırabilirsiniz hiç bir şey verilmezse bulunduğunuz dizine oluşturur.

Yukarıdaki scriptin çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

661 total views, no views today

MSSQL ,Veritabanı Bazlı CPU Kullanım Oranları

MSSQL ,Veritabanı Bazlı CPU Kullanım Oranları

MSSQL  instance , veritabanı,sorgu bazlı  cpu kullanım oranlarını çıkarabiliriz. Aşağıdaki T_SQL de veritabanı bazlı cpu kullanım oranlarını listeleyebiliriz.

 

MSSQL Veritabanı Bazlı Memory Kullanım Oranları

MSSQL Veritabanı Bazlı Memory Kullanım Oranları

MSSQL de instance, veritabanı ve sorgu bazlı kullanım oranlarını listeleyebiliriz.

Aşağıdaki T-SQL ‘i çalıştırdığınızda veritabanı bazlı Memory kullanım oranlarını listeleyecektir

 

MSSQL de Veritabanı Boyutlarını Listelemek.

MSSQL de Veritabanı Boyutlarını Listelemek.

MSSQL de veritabanlarının boyutlarını listelemek isterseniz aşağıdaki T-SQL den faydalanabilirsiniz.

 

 

Pgtune ile PostgreSQL.conf Konfigürasyonları

Pgtune ile PostgreSQL.conf Konfigürasyonları

PostgreSQL yalın halde tutulmuş veritabanıdır ve konfigurasyonlar yapmadan belirli bir süreye kadar çalışmaya devam eder fakat veritabanlarında yük oldukça problemler çıkmaya başlayacaktır.

Sorunların çıkmaması ve performans kaybı yaşanmaması için  sistem ve kullanılan kaynaklara göre gerekli çalışmaları yapmamız gerekir. Bunun için postgresql.conf dan gerekli konfigurasyonları yapmanız gerekecektir .postgresql.conf dosyasını ve sistemi sizin verdiğiniz parametreleri baz alarak yapan bazı toollar bulunmaktadır fakat bu toollar yerine sizin sistemi izleyerek gerekli parametreleri belirlemenizi tavsiye ederim.Fakat ilk kez postgresql kurulumu yaptınız ve  standart konfigurasyonlarda kalmasın diyorsanız bahsedeceğim pg_tune aracını kullanabilirsiniz.

 PgTune  sistem analizi ve  parametrelere göre önerilen konfigurasyon karşımıza çıkıyor.

Pg_tune ile ilgili  dosyaları indirmek için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

https://github.com/le0pard/pgtune

Linkte belirtilen dosyaları indirdikten sonra indirilen dizine girerek aşağıdaki komutlar yardımı ile pgtune’u çalıştırıyoruz.

pgtune’u çalıştırırken aşağıdaki gibi postgresql.conf pathini girmemiz gerekiyor .Aşağıdaki komutu çalıştırarak farklı kullanımlarını görebiliriz.

Aşağıda connection sayısını belirterek önerilen konfigurasyonları aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

Bu size karışık geldiyse  aşağıda linki verilen sitede DB versiyonu ,işletim sistemi ,DB tipi ,total memory,cpu ve connection sayıları ve disk ile ilgili değerleri girerek verilen  konfigurasyonu kullanabilirsiniz. 
 
https://pgtune.leopard.in.ua/#/

Yukarıdaki linkte sitede pg_tune aracını kullanarak hesaplamalar yapacaktır.

515 total views, no views today

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa