Postgresql.conf File Locations Parameters

Postgresql.conf File Locations Parameters,PostgreSQL’in postgresql.conf dosyası, PostgreSQL sunucusunun yapılandırma dosyasıdır. Bu dosya, sunucunun davranışını etkileyen bir dizi ayarı içerir. PostgreSQL’in farklı dağıtımları ve sistemler üzerinde farklı yerlerde bulunabilir, ancak genellikle aşağıdaki konumlarda bulunur:

Linux/Unix Sistemlerinde:

Genellikle /etc/postgresql/{version}/main/ veya /etc/postgresql/{version}/server/ gibi bir dizinde bulunur. Burada {version} PostgreSQL sürüm numarasıyla değiştirilir.
Windows Sistemlerinde:

PostgreSQL’in kurulu olduğu dizinde data altındaki postgresql.conf dosyası bulunabilir. Örneğin, C:\Program Files\PostgreSQL\{version}\data.

Postgresql.conf File Locations Parametreleri aşağıdaki gibidir:


data_directory
: Bu parametre, PostgreSQL veritabanı kümesinin ana veri dizinini belirler. Veritabanı kümesinin tüm verileri, tablolar, dizinler, günlük dosyaları vb. bu dizinde saklanır. Varsayılan olarak, bu dizin PostgreSQL’un kurulum dizini içinde bulunur.

hba_file: Bu parametre, kimlik doğrulama kurallarını belirleyen pg_hba.conf dosyasının konumunu belirler. Bu dosya, hangi kullanıcıların hangi yöntemlerle ve hangi IP adreslerinden sunucuya erişebileceğini kontrol eder.

ident_file: Bu parametre, pg_ident.conf dosyasının konumunu belirler. Bu dosya, kimlik eşleme kurallarını içerir ve hangi PostgreSQL kullanıcılarının hangi sistem kullanıcılarına eşlendiğini belirtir.

external_pid_file: Bu parametre, PostgreSQL sunucusunun PID dosyasının konumunu belirler. PID dosyası, PostgreSQL sunucusunun işlem kimliğini içerir ve sunucunun yönetimini kolaylaştırır.

Bu parametrelerin doğru şekilde ayarlanması, PostgreSQL veritabanı sunucusunun düzgün çalışmasını sağlar ve sistem yöneticilerine yönetim ve bakım görevlerini kolaylaştırır. Özellikle, veri dizini ve günlük dosyalarının doğru konumlara yerleştirilmesi, veritabanı yönetiminin düzenli ve güvenli bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Her bir parametrenin yanında mutlaka açıklamalar bulunur, bu açıklamaların dikkatlice okunması ve gerektiğinde parametrelerin uygun şekilde özelleştirilmesi önemlidir. Bu şekilde, PostgreSQL sunucusunun performansı optimize edilir ve güvenlik sağlanır.

 

Postgresql.conf File Locations Parametrelerinden daha fazlasını görmek için postgresql.conf parametreleri yazıma göz atabilirsiniz.

Loading