Ay: Ocak 2021

PostgreSQL TRIGGER Nedir ?Nasıl Kullanılır?

Bir tabloda belirli olaylar meydana gelmeden  ya da geldikten sonra yapılması istenen işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilen yapılardır.

 1,483 total views,  1 views today

PostgreSQL Loop Kullanımı

Loop komutu verilen değerler arasında işlem yapmamız için bize fayda sağlayan plgpsql komutlarından birisidir.

Bu komut bazen işlemleri kolaylaştırsa da exit komutu kullanmadığımızda problemlere sebep olabilir . Bu yüzden mantık hatalarına ve koşullarımıza dikkat etmemiz gerekmektedir.

Genel Kullanımı

 430 total views,  4 views today

PostgreSQL IF ELSE Kullanımı

PostgreSQL de  karar yapılarının ilki IF ELSE komutu ,hemen her yerde karşımıza gelen komuttur. Yazılım dillerin de, SQL dillerin de   hemen hemen her yerde karşımıza gelmektedir.

 648 total views,  3 views today

PostgreSQL Python Yazmak(Pl/Python)

PostgreSQL de birden fazla dilde postgresql yazılabileceğini önceki yazılarımda bahsetmiştim . Bu yazımda python örneğini anlatacağım.

Python uzun zamandır hayatımızda olan ve çok sayıda faydalı kütüphanesi olan yazılım dillerinden birisidir. PostgreSQL üzerinde  Python kodu yazmak için plpythonu  extensionını yüklemeniz gerekmektedir.

Python kodunu yazmak istediğiniz veritabanı içerisinde aşağıdaki komutu çalıştırarak plpythonu extensionını yükleyebilir ve bu extension sayesinde python kodları yazmaya başlayabilirsiniz.

 421 total views,  1 views today

PostgreSQL Pl\perl dilinde fonksiyon örneği

PostgreSQL de birden fazla dilde postgresql yazılabileceğini önceki yazılarımda bahsetmiştim . Bu yazımda plperl örneğini anlatacağım.

Plperl dilini kullanmak için hangi işletim sistemini kullanıyorsanız onun üzerinde perl için gerekli kurulumları yapmanız gerekir.

 314 total views,  1 views today

PostgreSQL Ön Tanımlı Fonksiyonlar (Sum, Max, Avg …)

PostgreSQL  de uzunca plgpsql işlemleri yaparak zaman kaybetmemek için postgresql’in bize sunduğu bazı fonksiyonlar bulunmaktadır.  Bunlardan biri olan max fonksiyonu belirtilen kolon içerisinde ki maximum değeri alır.
min fonksiyonu belirtilen kolon içerisinde minimum değeri alır.  Bunlara ek olarak Numeric,string ve tarih fonksiyonları da bulunmaktadır. Bunlara  hakkında detaylı ve örnekli anlatımlar için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

 453 total views,  1 views today

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa